ANNONS
ANNONS
Livets Godas Vinklubb
Övriga nyheter

Ur arkivet - sommarläsning med Livets Goda.se: Chateau Musar 2004 - 1954

Publicerad 2012-07-14 av Anders Levander

Artikel: Vin Enligt importören Arvid Nordquist är detta den största provning av Chateau Musar som genomförts i Europa under de senaste femton åren. Livets Goda är därför stolt över att kunna genomföra denna provning av gamla viner, vilka flugits in direkt från vingården i Libanon. Chateau Musar är ett vin som de flesta har en relation till och en uppfattning om och det har under senare år varit lite ”inne” att inte tycka om Chateau Musar. Men vårt samlade intryck var att vinet är spännande och mycket bättre än sitt rykte. Det finns med stor sannolikhet en mängd lite äldre flaskor i svenskarnas källare då Chateau Musar varit populärt i Sverige under många år.

Det är en kulen novembereftermiddag när trupperna samlas för en provning av ett klassiskt vin – Chateau Musar. Ett vin som jag personligen för första gången provade för 33 år sedan och då gillade skarpt. Min smakuppfattning ändrades sedan under tidens gång och jag tyckte att det var lite väl rustikt under 90-talet, vilket ledde till att jag bara drack det sporadiskt. Det var därför ett kärt återseende att få prova Chateau Musar igen.
Provningsgruppen bestod uteslutande av rutinerade provare som alla även de hade en relation med Chateau Musar och en kanske idag en lite förutfattad mening. Alla var positivt överraskade över hur vinerna hade klarat tiden i buteljen och även över varje årgångs egenart. Poängen som redovisas är genomsnittet av provningsgruppens individuella poäng, som bestod av Livets Godas trotjänare;

Anders Enquist Chefredaktör Livets Goda
Michel Jamais Skribent, författare och vinprofil
Andreas Larsson Världsmästarsommelier och internationell vinprofil
Anders Melldén Skribent och Livets Godas speciella nyhetsprovare
Anders Levander Skribent och artikelförfattare
Christoffer Enquist Livets Goda

Vinerna provas i tre olika flighter. Vi börjar med de röda vinerna då de vita är så kraftfulla. De röda kommer bättre till sin rätt då de kommer först. De vita vinerna har en sådan inneboende robusthet så de kan med fördel vänta att provas efter de röda. Vinerna öppnades och dekanterades tre timmar före provningen. Vid kontakter med vinhuset rekommenderades detta förfaringssätt.
Chateau Musar är inget modernt utslätat ”stylat” vin för en världsmarknad. Nej, det är ett egensinnigt och personligt vin med härlig rustik känsla och riktigt modernt i sin omoderna stil.

Chateau Musar
Historiskt har Chateau Musars läge inte varit optimalt placerat ur politisk synvinkel. Libanon har ju som bekant en rätt stökig historia under större delen av 1900-talet och även under senare år. Huset Musar grundades 1930 av Gaston Hochar när han återvände från sin utbildning i Bordeaux. De första vingårdarna planterades redan detta år. Familjen Hochar har verkat i det vi idag kallar Libanon sedan 1200-talet. Familjen härstammar från franska korsriddare som stannade kvar i regionen efter religionskrigen. Den franska influensen har hela tiden varit stark. Varje generation har vinutbildat sig i Bordeaux. En viktig pusselbit gavs även under andra världskriget då major Ronald Barton, ägaren till Chateau Langoa-Barton, var stationerad i Libanon och blev god vän med Gaston Hochar. Kontakterna med framförallt Bordeaux är fortfarande intensiva. År 1959 tillträder Serge Hochar som vinmakare och skapar det vi idag ser som Chateau Musar. Vi provar även hans första årgång som tyvärr var korkdefekt. Varje generation har gradvis övertagit drift och vinmakning för vinhuset och det är idag tredje generationen som driver verksamheten.
Totalt förfogar huset över 180 hektar med planteringar för både rött, rosé och vitt vin. Odlingarna finns i Bekaa-dalen med sin tidvis våldsamma historia. Det är anrik mark som har haft vinproduktion i hela 6 000 år. Det finns till och med referenser i Bibeln till området där Chateau Musars druvor idag växer och det tillhör därför ett av världens äldsta vinområden. Vingårdarna återfinns på hög höjd. De blå druvorna växer på 1 000 meters höjd över havet och de gröna druvorna på så hög höjd som 1 400 meter. Trots en flödande sol med mer än 300 soldagar per år så är vinerna förvånansvärt balanserade och har bra syra, vilket beror på den höga höjden som druvorna växer på samt att svala havsvindar kyler framförallt under nätterna. Vinet odlas på 34 breddgraden, vilket är söder om såväl Spanien som Italien. Alla druvor skördas för hand av medlemmar ur en lokal beduinstam. Vingårdarna ligger inte i anslutning till vineriet utan det krävs 2 till 3 timmar över minst sagt politiskt känsliga områden, för att transportera druvorna till presshuset. Det har gått bra de flesta åren. så även under det inbördeskriget i Libanon. Druvorna har en lång skördeperiod från augusti till oktober, beroende på typ av vin.
De röda vinerna görs på druvsorterna cabernet sauvignon, carignan och cinsault. Den exakta blandningen avgörs individuellt varje år beroende på årgången. Varma år dominerar cabernet sauvignon som klarar det heta klimatet bra. De vita vinerna görs på två i Europa okända druvtyper - merwah och obaideh – och de planterades mellan 1920 och 1947. Det sägs att de är avlägsna släktingar till chardonnay och semillion, vilket dock inte är helt klarlagt. Uttaget per hektar är lågt, för de röda cirka 35 hl/ha och för de vita 25 hl/ha. Vinstockarna är gamla och har en genomsnittlig ålder på 40 år för de röda medan de vita är ännu äldre. De röda vinerna jäses i cementkar med relativt hög temperatur på 30 grader och har en lång urlakning. Därefter lagras vinerna på franska barriques under 12 månader varav en tredjedel av faten är nya varje år. Efter detta flasklagras vinet ytterligare för att vara sju år gammalt innan de når marknaden. Så den ”nya” årgången som nu lanseras är 2004. Tala om lagrade viner innan de når marknaden. De vita vinerna jäses på franska Nevers-fat. Även här är en tredjedel av faten nya varje år. Vinet får sedan en lagring på 9 månader före buteljering. De buteljerade flaskorna får även de en lång flasklagring och är sju år gamla innan de når marknaden vilket nästan är unikt för ett vitt vin. Även här är alltså det ”nya” vinet från Chateau Musar från årgång 2004.

Röda vinerna

2004 Chateau Musar Rouge 90
Våra poäng i gruppen var mycket homogena från 88 till 91. Doften var frisk och fyllig med en fin doft av pomeransskal och andra citrusfrukter. Det är påtagligt hur carignan-druvan slår igenom i doften och det känns nästan som om vi har ett kvalitetsvin från Languedoc i glasen. Syran är frisk och vinet har en lite busig och rustik stil likt en gammal murrig Bourgogne tycker någon. Smaken är fyllig och har en nyans av konfiterad frukt. Vinet är tillgängligt redan nu men kommer att ha ett långt liv till i flaskan. Avslutet är friskt, syrligt och balanserat. Ett gott vin tycker samtliga i provningsgruppen.

2003 Chateau Musar Rouge 87
Direkt vid första ”sniffen” kan ett lätt alkoholsanslag förnimmas, men den avtar snabbt. Doften är fylld av läder och mogen frukt såsom katrinplommon, lingon och tranbär. Det är en varm och solmogen struktur i vinet med lite eldighet. Avslutet skiljer sig från den initiala varma sötfruktiga doften med sin torrhet och tanniner, vilket balanserar upp vinet på ett fint sätt. Vinet präglas av en rustik stil som lämpar sig väl till kraftfulla köttgrytor.

2001 Chateau Musar Rouge 87
Doften är sluten till att börja med men öppnar gradvis upp efterhand. Aromerna är lite flyktiga med svart och röd frukt. Vinet är inte lika fräscht som de två tidigare årgångarna 04 och 03. Smaken har syrliga svarta körsbär och plommon men vinet saknar ett mellanregister. Stilen för denna årgång är lite gammal enligt vissa medan andra menar att smaken är bättre än doften. Avslutet har en angenäm ton av nästan övermogna vildhallon. Lång rustik finish men vinet är, trots poängen, en sämre årgång än både 03 och 04.

2000 Chateau Musar Rouge 91
Här är gruppen mycket enig med poäng från 89 till 92. Detta är ett vin som samtliga gillade. Doften är fylld av sura moreller, söta hallon och torkat gräs och örter. Jag fick tankarna att gå till en traditionell Barolo. Vissa menade en sur Bourgogne, andra ett grenache-vin. Vinet har en mix av rustik känsla men även elegans med komplexitet. Strukturen är krämig och har viss silkighet med nedtonade tanniner. Avslutet är långt med god syra och varmvuxen söt frukt i en läcker kompott. Alkoholen kan dock förnimmas i avslutet.

1999 Chateau Musar Rouge 86
Återigen är gruppen mycket samstämmig i sina poäng på 85 till 88. Nu börjar vinerna blir mer utvecklade - vinet är ju också 12 år gammalt. Doften är rustik med läder, tobak, plommon och blåbär och har en lätt oxiderad ton. Stilen är utvecklad med kaffe och choklad aromer och har starkvins stil. Trots sin lite rustikare stil är vinet hyfsat balanserat med alkohol, sötma och tanniner. Avslutet mjukt och kraftfullt och vinet borde fungera väl med tyngre kötträtter.

1998 Chateau Musar Rouge 89
Nu skiftade uppfattningen något mer i gruppen med poäng mellan 86 och 93. Färgen är rubinfärgad och vacker. En slående arom är mynta och eukalyptus som sannolikt kommer från cabernet sauvignon druvorna. Det är ett karaktärsfullt vin som påminner om en Bourgogne men som är mer sötfruktig. Det finns en lätt pomerans-syra i både doft och smak. Avslutet har svamp och multna löv i sina aromer och finishen är lång, behaglig med torrhet i en animalisk stil.

1995 Chateau Musar Rouge 92
Favoritvin hos en del av oss i gruppen, bland annat för Andreas Larsson. Det stiger en stor doft av kaffe ur glasen med tydligt rostade fat - en angenäm stil. Den varma och mogna frukten kommer senare med plommon, söta körsbär och tobak. Vissa menar att detta är ett komplett vin som en dekadent, syndig fransk frukost - vad nu en sådan kan bestå av… Vinet har klar potential för lång lagring för den som vill, men varför vänta då vinet är så bra även idag. Avslutet är harmoniskt och har en frisk nästan ungdomlig syra trots sina 16 år på nacken. Årgång 1995 är ett kul och bra vin i den äldre skolan.

1993 Chateau Musar Rouge 87
Gruppen delades upp i två läger när detta vin provas. Vissa menar att vinet är lite väl rustikt och trött, andra att det har viss fräschör kvar. Doften har mycket läder, animaliska toner i en idag inte så modern stil. Frukten är torkad med katrinplommon och vinet har vissa likheter med ett portvin, Ruby. Oxidationen har börjat göra sig påmind med svamp, multna löv och torkad frukt i stilen. Någon känner igen en stil som är vanlig i södra Rhône. Avslutet har lite eldighet och sötma i en inte helt balanserad känsla där smaken är bättre än doften.

1988 Chateau Musar Rouge 92
Färgen är vackert mogen med sin svartröda nyans. Doften är stor och ungdomlig med julkryddor och Coca Cola-nappar. Personligen får vi en stark känsla igen av fin mogen Barolo, då syran är så ungdomligt frisk och tydlig med nypon och te i doften. Någon uttrycker det som att allt smälter samman i en polerad och elegant stil. Många i gruppen har minnen med denna årgång som var populär i Sverige när den lanserades. Det känns som att träffa en gammal bekant när vinet provas.

1979 Chateau Musar Rouge 86
Stor enighet råder här om vinets kvalitet och struktur. Stilen är mogen med en lätt oxidativ stil. Doften har läder och är lätt metallisk med uttorkad frukt. Här finns även en aning gamla fat och lingonsyrlighet. Smaken är friskare än doften men vinet har sett sina bästa dagar och är på väg utför men dock inte slut ännu. I avslutet känns en del choklad och mocka aromer. Ett hyggligt gammalt vin som fortfarande har liv i sig trots sina 32 år.

1969 Chateau Musar Rouge 88
Nu börjar det bli riktigt gamla viner i provningen, vilket är spännande. Chefredaktören höll detta som sin favorit vilket överraskade då Anders normalt gillar unga, mycket unga viner. Färgen är vacker med rödbruna reflektioner som en gammal tegelsten på ett hus i Lärkstan i Stockholm. När vi diskuterade doften på vinet kom många nya och ovanliga associationer fram vid sidan om de traditionella såsom läder, kaffe, svamp, tryffel och choklad. Nej, nu haglade det av kokt fond med lagerblad och ben, oljigt garage och varmt renkött. Syran är mycket påtaglig med citrus och pomeranser. Wow, vinet har fortfarande liv och kraft kvar trots sina 42 år, vilket gläder oss alla. Vi var överens om att detta vin inte skulle ha dekanterats då sannolikt en hel del fina nyanser gick förlorade. Vinmakaren har en annan uppfattning som bekant.

1964 Chateau Musar Rouge
Vinet är korkat och kan därför inte bedömas.

1959 Chateau Musar Rouge
Även detta vin var korkskadat men inte på samma grava sätt som årgång 1964. Om man bortser från den mindre angenäma korkdefekten liknade vinet en äldre Tawny i stilen. Vinet kan inte bedömas.


Vita vinerna

De vita vinerna provades efter ett mindre uppehåll. Den intensiva gula färgen i vinerna är slående när vi kommer till provningsbordet. Man kan redan före första testet nästan känna intensiteten och kraften i vinerna bara vid den okulära besiktningen.

2004 Chateau Musar Blanc 87
Färgen är gyllengul med honung och maskrossirap i doften. Aromerna är intensiva i en fet och frisk stil flera förnam doft av marsipan. Stilen i vinet är inte olik ett vitt Rhône vin men lite mer rustikt i stilen. Vinet är fortfarande ungt trots att det är sju år gammalt. Syran är frisk och det finns en saltaktig mineralitet men vinet behöver utvecklas vidare för att nå full balans. Avslutet är kraftfullt och långt med marina dofter av hav och snäckor med en lätt ton av bittermandel

2003 Chateau Musar Blanc 88
Gruppen var oenig om detta vin och en diskussion om vinets stil uppstod. Poängintervallet var brett - från 83 till 93 poäng. Vinet lämnar ingen oberörd. Stilen är mer stram än årgång 2004. Fatlagringen gör sig mer påmind i detta vin och med en tydlig doft av bittermandel. Om föregående vin var mer Rhône inspirerat så är detta mer likt ett vin från Loiredalen. Man kunde nästan tro att vinet är gjort på druvan chenin blanc. Friskheten finns i form av citrus och mineralitet men med tydliga fataromer. Avslutet är torrt och har en bitterhet som gör det lämpat till mat men det behöver utvecklas vidare.

2001 Chateau Musar Blanc
En diskussion uppstod om flaskan var helt korrekt. Det var ingen tydlig kork eller TCA. Vinet kändes inte fräscht utan frukt med en oren doft. Vi beslutade att inte bedöma vinet då flaskan var defekt.

1999 Chateau Musar Blanc 89
Flera tyckte detta var bästa vinet av de vita som provades. Någon tyckte inte alls om det så bedömningarna varierade stort. Doften var mycket kraftfull med en rökig stil. Flera kände mogna äpplen och till och med nyfatad Calvados. Strukturen är fet med en vaxighet som är angenäm. Vid den andra, provningen några dagar senare, hade vinet en stark arom av arrak. Avslutet var torrt och har en långdragen äppelarom. Ett spännande vin som fortfarande har ett liv framför sig.

1989 Chateau Musar Blanc 87
Gruppen omdöme poängmässigt var mycket homogent. Färgen är vackert honungsgul med dragning åt ljusbrunt, och det ser aptitligt ut. Vinet doftar starkt av torkat hö och torkade örter direkt, sedan finner vi en mängd olika aromer såsom hjortron, nötter, tobak, honung och vit tryffel. Så här smakade vita viner förr, som någon uttryckte sig. Syran är relativt låg men vinet har ändå balans och är fortfarande gott trots sina 22 år. Vinet lämpar sig ypperligt till hårda alpostar men även till svensk Västerbottenost.

1969 Chateau Musar Blanc 87
Nu börjar det bli riktigt gammalt för att vara vitt. Men Chateau Musars vita viner klarar att lagras lika bra som de röda, om inte ännu bättre. Gruppens omdömen var homogena förutom en som tyckte vinet saknade energin. Aromerna var exotiska med mynta, te, söta äpplen, sultanrussin och allmän kryddighet. Som en arabisk bazar tyckte någon varmed alla höll med om denna poetiska beskrivning. Vinet har en söt doft med karamelltoner och nötter någon sa som After Eight konfekt. Syran fattas något men vinet är förvånansvärt friskt och ungdomligt trots årgången.

1954 Chateau Musar Blanc
Vinet bedöms inte då det har en så annorlunda struktur. Det är inte defekt utan åldern har påverkat vinet så det går inte att jämföra med vanliga viner. Karaktären är unik. Färgen är djup och har en nyans av ljus choklad eller ljunghonung. Samtliga gillar vinet och har stor respekt för hur det har åldrats. Doften är balsamisk med nougat, mogen parmesanost, karameller, kaffe och chokladbiskvier. Det är ett mycket komplext vin vi får äran att prova. Vinet är äldre än samtliga i provningsgruppen och frågan är vilket som är fräschats idag - vinet eller vi... Vinet har en starkvinsprägel som en lagrad vit Tawny Colheita från 1930-talet och är mycket smakrikt och spännande.

Avslutningsvis kan det nämnas att samtliga flaskor med det återstående vinet från provningen sparades för att provas senare samma vecka. Det var med stor förvåning vinerna återprovades. De hade ju inte behandlats nådigt med först en dekantering sedan stå i rumsvärme i flaskorna under ett antal dagar. Detta gällde såväl de vita som de röda vinerna. Vinerna visar en förvånansvärd motståndskraft och vissa hade utvecklats vidare i en positiv riktning. Den långa lagringen och vinifikationsmetoden har vaccinerat vinet mot snabb oxidation. Chateau Musar är i första hand ett vin som vinner i samband med mat vilket visade sig på ett föredömligt sätt kommande helg när några återstående flaskor provades med lammstek. Ett mycket bra giftermål, både de röda och vita vinerna vann på att drickas i samband med en måltid.

Kommentarer

blog comments powered by Disqus

Terrific Wine förstärker portföljen

Vin Terrific Wines kan idag presentera tre nya namn i sin portfölj. Chateau Montelena, producenten Ponzi och Elena Walch, som gör några av norra Italiens mer eleganta viner. Dessutom påstår sig Terrific Wines ha hittat morgondagens Barolo.

Intervju med Dr Bill Lumsden om den senaste whiskyn från Glenmorangie - Ealanta

Whisky och Bourbon Det är säkert inga whiskyälskare som missat att testa whiskyn från Glenmorangie, höglandsdestilleriet med Skottlands högsta pannor. Glenmorangie var tidigt ute med att sälja maltwhisky utanför Skottland och var en av pionjärerna på att lansera whisky som lagrades en extra gång på mer påverkande ekfat, det som kallas ”double maturing”.

Smygpremiär av Brobergs nya butik i Triangeln.

Vin Det händer mycket i Malmö nu iochmed ombyggnationerna av Triangeln, och en liten detalj som är extra glädjande för livsnjutarna är öppnandet av Brobergs nya butik.

Bordeaux 2012 - Nya släpp från Montrose, Clinet och Domaine de Chevalier

Vin I torsdags släppte ytterligare slott sina priser på 2012 års viner, även om poolen av köpare minskas för varje dag som går. Bland de slotten som i torsdags förra veckan släppte sina priser återfanns bland annat Chateau Montrose Clinet och Domaine de Chevalier.

Fredagsskumpan med Björnstierne

Vin Ofta så får jag i min profession höra ’jag hatar Lanson’ eller ’jag älskar Bollinger’. Mycket sällan får man en utförligare förklaring på varför man föredrar den ena framför den andra. Ett av de viktigaste momenten i min profession som sommelier är att hålla koll på statusen på de stora standard-cuvéerna. Vilka håller stilen? Vilka slarvar? Vilka förtjänar mer uppmärksamhet? Och kanske det viktigaste: vilka har bäst track-record de senaste, säg tio åren?

Koll på dina sommelierer – Ingela Persson och Elias Eriksson

Vin Alla sommelierer, eller sommelierutbildade personer, har inte dekantering och servering av vin som sin primära arbetsuppgift. Så är det för Ingela Persson och Elias Eriksson som vi istället hittar iförda kockrockar i köket på trevliga Brasserie Bobonne i Stockholm.

The Creator - äntligen på Systembolaget

Vin Charles Smith febern börjar närma sig för de medvetna, den kultförklarade gamla rockmanagern gör nämligen nästa vecka ett återbesök i Sverige, där såväl branschen som privatpersoner får möjlighet att träffa denna minnesvärda herre. I samband med detta så berättar importören Handpicked att vinet The Creator kommer lanseras på Systembolaget, även om det bara är tillfälligt och få flaskor.

Mjödhamnen lanserar en ny torr rosémjöd i samarbete med Carl Jan Granqvist

Whisky och Bourbon Sommarens stora nyhets från Mjödhamnen är en torr rosémjöd, som är en blend av åtta stycken olika mjöd, som valts ut av Carl Jan Granqvist. Och frågan är om detta inte är det mest publika som Mjödhamnen gjort hittills.

Bordeaux 2012 - lanseringar från Pichon Lalande, Malartic Lagraviere, Beychevelle

Vin De senaste två dagarna har det släppts några viner där man försökt att få liv i vad som kallas "den bortglömda primörkampanjen", men kunderna vänder årgången ryggen till, enligt handlarna. Bland slotten som senast visat sin vilja att lyssna på marknaden finns bland annat Chateau Pichon Longueville Comtesse, som minskade priset med 20 procent.

Sugen på Virus i sommar?

Whisky och Bourbon Nu är det ju naturligtvis inte så farligt som namnet antyder utan det handlar om Grythyttan Whisky som tagit fram en trilogi smaksatta spritdrycker som finns på restauranger, barer och naturligtvis på Systembolagets beställningssortiment.

Hven Dubhe Single Malt Whisky - Den andra whiskyn från Spirit of Hven Backafallsbyn

Whisky och Bourbon Anja och Henric Molin driver tillsammans Backafallsbyn på Ven, en hotell- och konferensanläggningen byggdes som en stugby 1988, men som idag är ett fyrstjärnigt hotell. Som sidosyssla började Henric att skissa på ett destilleri, något som senare kom att stå klart år 2008.

Petrus toppade när delar av Hugh Johnsons vinkällare auktionerades ut

Vin Hugh Johnson, vinboksförfattare och skribent för Decanter, har sålt ut delar av sin vinkällare. Auktionsförrättarna var nöjda med resultatet som uppgick till 88,000 pund.

En Österrikisk kunskapsdag signerad Gullberg by Stockwine

Vin På Spritmuseum idag arrangerade Gullberg by Stockwine, tillsammans med Premium Estates of Austria, en kunskapsdag kallad - Austrian WineTerroirists. Uppslutningen var hög och såväl restaurangfolk, journalister och sommelierer samlades för att dricka gott och få nya inslag från de ditresta producenterna.

Gnesta Bränneri ny leverantör av Grand Hotels anrika

Whisky och Bourbon Närheten och det lokalproducerade låg till grund när Grand Hôtel skulle välja ny leverantör av sin traditionella hussnaps ”1874 Grand Aquavit” och valet föll på Gnesta Bränneri. Ett familjeägt destilleri i hjärtat av Sörmland.

Exklusivt erbjudande för er medlemmar i Livets Godas vinklubb

Vin I samarbete med Treasury Wine Estates Sweden AB kan Livets Godas Vinklubb nu exklusivt erbjuda medlemmarna två inte bara intressanta och bra, utan också lite unika viner som vanligen inte brukar gå att köpa, från australiska och klassiska Penfolds: Penfolds Celler Reservas Pinot Noir 2009 Penfolds Celler Reservas Sangiovese 2008

Nigeria törstar efter champagne

Vin Nigerias elit har en besatthet för statussymboler, vilket har lett till att landet är en av de snabbast växande marknaderna i världen för champagne. Nigerianerna spenderade förra året 38 miljoner pund på champagne, men analytikerna Euromonitor räknar med att den summan kommer att vara 68 miljoner pund år 2017.

Fredagsskumpan - Cuvée Operakällaren Premier Cru Blanc des Blancs

Vin Operakällaren har tillsammans med Champagne André Jacquart tagit fram en specialcuvée särskilt för sina gäster och alla champagneälskare. Det är ett samarbete mellan Gullberg by Stockwine AB som är importör för André Jacquart i Sverige, Operakällarens källarmästare och vice VD Jean-Paul Bénèzeth samt Fredrik Horn som är chefsommelier på Operakällaren.

Importörskollen: Agent Clay AB med fokus på Nya Zeeland

Vin Vinimportören Agent Clay grundades 2012 och bakom företaget som är verksamt i Sverige och Finland hittar vi tre utbildade sommelierer som brinner för viner av god kvalitet; Hampus Enström, Daniel Kouthoofd & Erik Kjellgren. I Sverige finns deras produkter enbart listade i beställningssortimentet men i Finland har man nu fått en listning i det ordinarie sortimentet. Här svarar de på Livets Godas ”11 frågor till en dryckesimportör”.

Gott från Chablis och Bourgogne i Fondbergs portfölj

Vin Under dagen bjöds branschen in till kontoret för att tillsammans med flertalet producenter prova sig igenom en del av den finewine portföljen som finns att tillgå. Och visst finns det gott om sådant, bortsett från det alltid lika imponerande huset Taittinger, och de fenomenala topparna från USA, så har man tagit ett kliv upp i den franska portföljen.

Baladin – bättre italiensk galenskap

Whisky och Bourbon Piemonte är kanske mest känt i dryckeskretsar för sin baroloviner. Men inte långt från regionens huvudstad Torino produceras landets främsta hantverksöl. Alf Tumble har växlat några ord med bryggaren, galenpannan och musikälskaren Teo Musso från Birrificio Baladin.

Kalendarium
2013-05-22

Caviste, provning

2013-06-12

Caviste, provning

Webb-TV
WebbTV Mohawk och Lunkan
Anders och Björnstierne provar Mohawk Blizzard och hyllar Lunkan. Provare: Anders Enquist och Björnstierne Antonson Kamera/redigering: Erik Dahlström Produktplaceringar: Christoffer Enquist Pepp: Erik Lemoine