JP Gourmet lanserar varumärket Jabu i Sverige.
Nyhet: Diné och Dryck Jabu är en världsledande producent av de Spanska Iberico produkterna Luftorkad Skinka, Lomo, luftorkad fläskfile), Chorizo,(spansk korv), Salchichon,(spansk korv). Jabu är ett familjeföretag som ligger i den lila byn Jabugo i Andalucien, Spanien.
Jabu räknas som ett av de ledande företagen inom sitt område. Detta pga. av sin kvalitet och sin fulla kontroll av sina produkter från steg ett.
Jabu fick 2010 den prestige fyllda utmärkelsen FSC, FSC är en oberoende, internationell medlemsorganisation som verkar för ett miljöanpassat, socialt ansvarstagande och ekonomiskt livskraftigt bruk av världens skogar. FSC är en förkortning av Forest Stewardship Council.
Jabu kontrollerar alla djur från födsel och under hela livslinjen. Grisarna rör sig helt fritt på stora grön område, där deras föda till stor del består av ekollon, olika plantor, örter och gräs. En vuxen gris kan äta upp till 10 kilo ekollon om dagen.
Jabu´s produkter kommer att säljas till gourmet butiker och restauranter i Sverige, Danmark och Norge.
Information omJabu Skinka (Jamon Iberico de Bellota)
Endast uppföd på Ekollon och vad naturen erbjuder. Denna skinka kommer från den Iberiska grisen, grisen har svarta klövar och mörk hud. I vardags mun kan den slarvigt säljas som Pata Negra i Skandinavien vilket endast berättar att den kommer från den Iberiska grisen. Dock är det den unika kosten som gör det till bellota. All Skinka från Jabu torkas försiktigt i källare i 36 månader för att uppnå maximal kvalitet och smak.
För mer information och kontakt:
Johan Hellke och Petra Johansson
Telefon: 042 – 21 84 08
|