Dryckesauktionen i november – en sammanfattning

Livets Goda 23 Nov, 2017
Vin Auktionen började som vanligt med champagne och av de drygt 200 utropen såldes cirka 95 procent. Det visar på ett fortsatt starkt intresse både för äldre rariteter och yngre årgångsbetecknad champagne. Man ser höga slutpriser överlag vilket är ett tecken på det mousserande vinets styrka på den svenska marknaden. Några exempel är 1966 Salon som gick för 27 000 kronor inklusive avgifter, 1959 Cristal såldes för 15 600 kronor och 1979 Clos du Mesnil för 37 200 kronor.

Systembolagets Dryckesauktioner >>

Bordeaux - Moget och ungt
Bordeaux representerades av många klassiska årgångar som 1982, 1989 och 1990. Några udda år som 1948 och 1958 smög sig också in med stor budgivning till följd, förståeligt med tanke på slutsiffran och det år som ska komma. 1982 Château Mouton Rothschild på magnum gick för 21 000 kronor, 1990 Château Pétrus för 29 000 kronor och en 1990 Le Pin för 23 400 kronor. Hela lådor för framtida bruk som 2000 Château Pavie gick för 20 500 kronor. Även på Bordeaux-sidan är intresset stort vilket syns på försäljningssiffrorna på cirka 95 procent.

Nytt rekord!
Denna auktions toppnotering blev också det högsta slutpriset någonsin för en helflaska vin – 1990 Romanée-Conti som efter livlig budgivning gick för hela 145 000 kronor. Vinet som en gång köpts på Systembolaget kostade, under mitten på 1990-talet, 5 808 kronor.

Mogna italienska viner ökar i antal där framför allt Barolo och Barbaresco från 1960-, 1970- och 1980-tal liksom toskanska viner från 1990- och 2000-tal. Man hade exempelvis två stycken 1990 Sassicaia som gick för
4 560 kronor och två stycken 1990 Brunello från Sassetti som fick slutpriset 2 460 kronor. Totalt sett fortsätter italienska viner att växa i antal och närmar sig Bordeaux i storlek.

Även Spanien tar positioner – denna gång med 66 utrop där bland annat toppar som 2000 L’Ermita från Alvaro Palacios syns med slutpris på 4 680 kronor och 2012 Pingus för 7 200 kronor. Från USA såg man den spektakulära storleken imperial (6 liter) med 2010 Ridge Monte Bello för slutpriset 17 400 kronor.

På den vita sidan, såg man två unika buteljer 1991 Musigny Blanc från Vogüé för 13 200 kronor.

Destillat
Många fina destillat kan nämnas. Bland annat en 1979 Fine Bourgogne från Domaine de la Romanée-Conti som såldes för 13 200 kronor. Intresset för whisky är alltjämt stort – med exempelvis 1978 Ardbeg Limited Edition 7 440 kronor och 1990 Lagavulin på 9 120 kronor.

Vidare är den japanska whiskytrenden ihållande vilket syntes på till exempel Ichiro’s Ace of Hearts som slutade på 70 500 kronor för en butelj. Macallan kommer i många varianter där en av de mest åtråvärda var en 30-åring, lagrad på sherryfat, som gick för 43 200 kronor.

Slutpriser
Katalogen med samtliga slutpriser hittar du hos Bukowskis

Teckna prenumeration på Livets Goda, eller varför inte ge bort lite god läsning i julklapp?

12 Dec, 2017

Ardbeg An Oa – En sublimt rökig whisky med stor sinnrikhet

12 Dec, 2017

Små partier öl 8 december 2017

8 Dec, 2017

Niklas Tipsar - Solas pinot noir 2016

8 Dec, 2017

Enkla men goda julgodisar med whiskysting

7 Dec, 2017

Nikka Red gästspelar och Coffey Grain prissänks

6 Dec, 2017

Laurent-Perrier Grand Siècle – en prestigecuvée med tre årgångar

5 Dec, 2017

Niklas Tipsar - Glen Grant 12 Years Old - en elegant singlemalt från Speyside

2 Dec, 2017
Artikelarkivet