Chardonnay Retro 2020: I mitten av 1950-talet slogs firmorna Pommerelle Wine Company och National Wine Company ihop under namnet American Wine Growers. Firman fokuserade då huvudsakligen på söta starkviner. 1967 började de göra en ny serie viner under namnet Ste. Michelle Vintners. 1976 bytte företaget namn till Ste Michelle Wine Estates.
I Washington State odlas chardonnay på som ger ett samspel mellan djupt mogen frukt och klassisk elegans. Chateau Ste Michelle Chardonnay Retro 2020 är en hyllning till dess rika arv och passion för vinframställning som nu lanseras på Systembolaget.
Två tredjedelar av vinet har lagrats sex månader på sin jästfällning i en kombination av franska och amerikanska ekfat. Chateau Ste Michelle är med sina många prisbelönta viner den mest framstående vinegendomen i Washington State. Ett gediget utbud av kvalitetsviner har gjort egendomen till en pionjär i regionen.
Chateau Ste Michelle Retro Chardonnay 2020
Pris: 119 kr. Art nr: 54233