Hem Vinvärlden Dryckesauktion 13-15 november

Dryckesauktion 13-15 november

av Livets Goda

Systembolagets Dryckesauktioner >>

Till visningen >>

Champagne
Auktionens största kategori bjuder på många rariteter som sällan syns på marknaden. Här finner vi bland annat 1964 och 1966 Dom Pérignon, 1961 Comtes de Champagne och 1959 Cristal. Vidare en Pommery från den legendariska årgången 1928, en 1949 Krug och en flaska 1964 Clos du Goisses. Även ett exemplar av den så kallade “Tsarens Champagne” – 1907 Heidsieck Monopole från skeppet Jönköping som sjönk 1916 och bärgades 1998. Andra sällsyntheter på auktionsmarknaden är Krugs 1979 Clos du Mesnil, den första årgång som producerats av detta vin, samt en flaska 1996 Clos d’Ambonnay från samma producent.

Vita viner
Bland de söta vita vinerna ser vi “Sélection de Grains Nobles” från 1989 i Alsace gjort på riktigt sent skördade druvor samt 1983 och 1990 Sauternes i form av Château d’Yquem, Guiraud och Lafaurie-Peyraguey. På den torra sidan en unik 1975 Riesling från Leo Buring i Eden Valley, Australien och klassiker som 1991 Montrachet Marquis de Laguiche och 1991 Musigny Blanc från Vogüé. Moet & Chandons Saran, ett torrt stilla vitt vin från Champagne, erbjuder ett annat utryck från ursprungets kalkrika jordar.

Röd Bordeaux
Också i kategorin Bordeaux är åldersspannet stort med start i en 1934 Château Mouton-Rothschild följt av 1945 Château Haut-Brion, 1945 Château Margaux och den unika 1947 Château Cheval Blanc buteljerad av J. Vandermeulen-Decannière. Dessa legendariska viner från stora årgångar har i många fall överlevt tack vare mycket stor koncentration i druvorna tack vare perfekt balans i väderleken under växtsäsong. Som alternativ till dessa hittar vi till exempel även två magnumflaskor härtappat 1985 Château Chantegrive i perfekt kondition. Det finns även en hel del av yngre årgångar, som omtalade 2010.

Röd Bourgogne
Exempel på äldre bourgogne är 1978 Richebourg från Domaine de la Romanée-Conti, en årgång känd som en av de bästa i denna region. Från samma producent finns även 1989 La Tâche, 1990 Richebourg och Romanée-Conti från årgångarna1989 och 1990. Dessa har även en utmärkt proveniens – en avgörande detalj, speciellt vid så höga värden. Ytterligare exempel är 1990 Gevrey-Chambertin Clos St. Jacques från Armand Rousseau och 1995 Musigny Vieilles Vignes från Vogüé på halvflaska. I de något lägre prisklasserna och från 1990- och 2000-tal finns viner från producenter som Jean Gros, Jadot, Douhin, Jayer-Gilles och Lafarge.

Rött Italien
Intresset för italienska viner är stort och har växt i omfattning på våra auktioner. Vi finner ett djup i ålder med viner från 1960- och 1970-tal, inte endast från Piemonte utan även från Toscana, vilket visar på många italienska viners lagringspotential. Toppårgångarna 1985, 1988 och 1990 finns representerade av viner som Brunello från Biondi Santi, Sassetti och Costanti samt Tignanello och Sassicaia. Av senare årgångar förekommer stora buteljer som magnum, dubbelmagnum och nioliters Salmanazar av Amarone, Barbaresco och Barolo men även Rosso di Montalcino.

Rött USA
Från USA kommer flera samlingsposter, som Dominus 1986-1991, Mayacamas 1996-2003 och en blandad låda Marimar Estate. Vidare finns samlingsobjekt från producenter som SQN, Bond, Harlan, Reva, Ridge, Ravenswood och Marcassin.

Övrigt vin
Roligt att se är att övriga länder och regioner ökar sin andel av auktionen. Här ser vi bland annat Barca Velha från Portugal, mogen Kanonkop från Sydafrika och Château Musar från Libanon i olika åldrar. Även södra Frankrike är välrepresenterat, framförallt av Rhônedalen men även av mindre vingårdar i Côte Rôtie, Hermitage och Châteauneuf-du-Pape.

Destillat
Destillaten domineras som tidigare av skotsk whisky, men denna gång är de två högst värderade destillaten från Cognac. Den ena är Hennessy Timeless som är en hyllning till det nya millenniet och en blandning av de 11 bästa årgångarna under 1900-talet. Den andra är en årgångsbetecknad Cognac 1811 från Louis de Salignac. En årgång som inte bara är känd som en av de bästa genom alla tider utan även som “The Comet Vintage”, som syftar på den komet som syntes under skördetid. På whiskysidan hittar vi bland många buteljeringar som Ichiro’s Ace of Hearts, Macallan 1966, Karuizawa 1972 samt Springbank 1966 från Milroy’s. Och som avslutning en 1979 Fine Bourgogne, 100 år gammal rom, Moutai från Kina och en specialbuteljering Tequila.

Auktion 11-13 november

Visning pågår >>

RELATERAD LÄSNING