- Vinmagasinet Livets Goda / Wine Magazine - https://www.livetsgoda.se -

Dryckesauktionen i november – en sammanfattning

Systembolagets Dryckesauktioner >>

Bordeaux – Moget och ungt
Bordeaux representerades av många klassiska årgångar som 1982, 1989 och 1990. Några udda år som 1948 och 1958 smög sig också in med stor budgivning till följd, förståeligt med tanke på slutsiffran och det år som ska komma. 1982 Château Mouton Rothschild på magnum gick för 21 000 kronor, 1990 Château Pétrus för 29 000 kronor och en 1990 Le Pin för 23 400 kronor. Hela lådor för framtida bruk som 2000 Château Pavie gick för 20 500 kronor. Även på Bordeaux-sidan är intresset stort vilket syns på försäljningssiffrorna på cirka 95 procent.

Nytt rekord!
Denna auktions toppnotering blev också det högsta slutpriset någonsin för en helflaska vin – 1990 Romanée-Conti som efter livlig budgivning gick för hela 145 000 kronor. Vinet som en gång köpts på Systembolaget kostade, under mitten på 1990-talet, 5 808 kronor.

Mogna italienska viner ökar i antal där framför allt Barolo och Barbaresco från 1960-, 1970- och 1980-tal liksom toskanska viner från 1990- och 2000-tal. Man hade exempelvis två stycken 1990 Sassicaia som gick för
4 560 kronor och två stycken 1990 Brunello från Sassetti som fick slutpriset 2 460 kronor. Totalt sett fortsätter italienska viner att växa i antal och närmar sig Bordeaux i storlek.

Även Spanien tar positioner – denna gång med 66 utrop där bland annat toppar som 2000 L’Ermita från Alvaro Palacios syns med slutpris på 4 680 kronor och 2012 Pingus för 7 200 kronor. Från USA såg man den spektakulära storleken imperial (6 liter) med 2010 Ridge Monte Bello för slutpriset 17 400 kronor.

På den vita sidan, såg man två unika buteljer 1991 Musigny Blanc från Vogüé för 13 200 kronor.

Destillat
Många fina destillat kan nämnas. Bland annat en 1979 Fine Bourgogne från Domaine de la Romanée-Conti som såldes för 13 200 kronor. Intresset för whisky är alltjämt stort – med exempelvis 1978 Ardbeg Limited Edition 7 440 kronor och 1990 Lagavulin på 9 120 kronor.

Vidare är den japanska whiskytrenden ihållande vilket syntes på till exempel Ichiro’s Ace of Hearts som slutade på 70 500 kronor för en butelj. Macallan kommer i många varianter där en av de mest åtråvärda var en 30-åring, lagrad på sherryfat, som gick för 43 200 kronor.

Slutpriser
Katalogen med samtliga slutpriser hittar du hos Bukowskis