Förföriskt, elegant och njutfullt – Bollinger La Grande Année 2015 på magnum och rosé

av Livets Goda

Förföriskt, elegant och njutfullt, så kan den nya årgången av La Grande Année 2015, som lanserades i slutet av april, summeras. I släppet inkluderas såväl champagnen på mäktig magnumflaska som i vanlig 750 ml flaska, samt roséversionen på helflaska.

Förföriskt, elegant och njutfullt

Förföriskt, elegant och njutfullt – Bollinger La Grande Année 2015 på magnum och rosé

La Grande Année som vinifieras med ekfat som är runt 20 år gamla, riddling och disgorgement utförs helt för hand, en process som sker efter att vinet har lagrats länge på sin jästfällning, i buteljer förseglade med naturkork.

La Grande Année 2015 är en blend av 23 crus där de 60% pinot noir kommer ifrån Verzenay, Aÿ och Mareuil-sur-Aÿ. Resterande del chardonnay skördas från Chouilly and Avize. Dosagen ligger på 8 gr per liter.

La Grand Année Rosé 2015
Även i La Grand Année Rosé 2015 så är vinet en blend från 23 crus där druvblenden lyder 62% pinot noir från Verzenay, Aÿ och Mareuil-sur-Aÿ och 38% chardonnay från Chouilly and Avize. Blenden inkluderar 5% stilla rött vin från en unik plot, Côte aux Enfants. Dosagen ligger på 8 gr per liter.

Livets Goda om La grand Année i årgången 2015

La Grande Année 2015
Nr 7361606 (1500 ml) 12,5%, 4499 kr / 95p
Det finns en ljuvligt renodlad mognad och omedelbarhet i hela denna champagnes uppträdande, som bjuder in med stor, välsvarvat slipad generositet.  Finstenig mineralitet, nobelt drivande tanniner och syra som sätter sig djupt i fruktighetens mogna röda som gula äpplen, persika, rundad citrus med både orange medhörning och bakåtlutad lime och stenfrukter där det tonas med briochenötiga dragningar och fin aromatisk kryddighet. Det vilar dessutom en lockande exotisk elegant melodi i vindarna som förgyller stämningen. Det är utan tvekan en årgång med förföriska rörelser, som uppvisar oxidativa icke oxidativa beröringar på ett ytterst attraherande, och hantverksmässigt excellent vis, som avnjutes med behag idag. Samtidigt finns där en förväntan på en potential utveckling av aromer och strukturella förändringar. Det är en klassisk nu och sen årgång.

Förföriskt, elegant och njutfulltLa Grand Année Rosé 2015
Nr 73614 (750 ml) 12,5%, 2599 kr / 96p
(Endast 144 flaskor levererades till Sverige)
När Madame Bollinger gick med på att skapa en Rosé från Bollinger hade hon ett krav; den måste vara extraordinär, och vi kan fortsatt cementera faktumet att hon lyckades med det i skepnaden av La Grande Année Rosé. Bollinger förvaltar årgången magnifikt i sin rosé representation. Finess och elegans mellan syra och sötma och en fokuserad vällustigt vinös hållning med fästande tanniner och en ihållande längd där den mineraliska och kryddigt vibrerande energin fäster i frukten. Där utspelas en underjordigt kalkigt dragen och nobelt flintrökt ton i blommigt röda skymningar av körsbär, röda vinbär, smultron och hallontoffée, med försiktigt anlagd citrusnot spridandes både lime och mer oranga hållningar. Det är förlösande förföriskt med skärpt ryggrad och glimrande en yppig prägling. En strålande champagnepartner idag, och vi kommer även få se en kommande god utveckling i många år framöver, och den lilla tofféeglimt som synats, kommer förlösas vackert.

Huset Bollinger