Glen Moray Phoenix Rising – åter i lager!

av Livets Goda

Glen Moray Phoenix Rising, som tog hem priset “Best Scotland Single Malt 2024” i World Whiskies Awards och som belönades med höga poäng från Livets Goda/Whisky & Bourbon, finns åter i Sverige. Whiskyn släpptes i början av november 2024 i en upplaga om 288 flaskor, vilket snabbt sålde slut. Nu har importören fått tag på ytterligare 240 flaskor vilka man finner på Systembolagets beställningssortiment.

Livets Goda om Glen Moray Phoenix Rising Charred Oak Cask 40%

Nu finns denna fina buteljering återigen i en liten men naggande god upplaga, vilket är mycket glädjande. Det är en whisky som lagrats i de traditionella amerikanska ex bourbonfaten för att sedan flyttats och få en finish i nya förkolnade ekfat. Inte helt vanligt förfarande för destilleriet, men ett väldigt lyckat sådant. Det är nämligen en mycket smakfull akt.

Ytterst balanserad och elegant med ödmjuk intensitet i den markerande fatkryddigheten som för med sig exotiska antydningar av ingefära i de cederpepprigare noterna. Smekande vanilj och chokladnoter rör sig i en stilfull och stimulerande miljö präglad av farinsocker karamelliserad fruktighet, reflekterande citrus med apelsin i dragningen, sultanrussin, mogna äpplen och små nötiga stickningar. I avskedet finspelta tobaksnoter med små lätta salviadragningar.
En snygg whisky om något och som med sin smekande prislapp inbjuder till frekvent socialt umgänge…

93p

Glen Moray Phoenix Rising Charred Oak Cask 40%
Nr 84294 (700 ml) 40%, 389 kr
Skottland

Whiskyn finner man på Systembolaget HÄR