Hanalei: IPA med sin humlearomatiska framtoning har varit något av en vattendelare bland ölvänner och där belackarna oftast närmast blivit överväldigade av den beska och barrskogsliknande humleattacken som lätt blir fallet tillsammans med ofta högre styrka. Med Hanalei från hawaiianska Kona Brewing får vi en perfekt session-IPA som skänker humlearomatiken men aldrig på bekostnad av det maltiga eller lättdruckna.
IPA bygger ofta på sent tillsatt humle eller så kallad torrhumling, när vörten kokat klart och kanske till och med börjat jäsa. Det ger en humlekick och nyansrikedom men såklart även högre beska. De senaste åren har flertalet bryggerier levererat den ena humlebomben efter den andra och ibland har vi frågat oss till vilken nytta då det lätt bara blir en uppvisning i ytterligheter framför ren njutning.
Hanalei gör inte detta utan med sin för IPA lägre alkoholhalt lägger den sig i segmentet session style vilket innebär att man får IPA-upplevelsen men inte lika stark. Däremot görs inget avkall på smaker och i denna IPA är det högklassiga azacca och galaxy som står för humleinspelet – två sorter med hög alfasyra, citrustoner och tropiska instick. Resultatet är en ytterst inbjudande och expressiv IPA utan överdriven beska.
Kona Hanalei Island IPA, Hawaii, USA
Kona har fått till en riktigt fin och smakrik session IPA i Hanalei som trots sin modesta styrka är trogen ölstilens humledrivna karaktär. Men i stället för pinje och barr från de aromatiska humlesorterna så blir det mer fokus på tropiska frukter, mango och passionsfrukt inte minst, som tillsammans med ett stänk apelsin och kaksmulor ger oss en lättklunkad öl med balanserad humlebeska, fin syra och bra maltighet. En IPA man gärna knäcker en till av.
90 p
Vad vi gillar med Hanalei är dess rättframma karaktär och att den inte är så humletyngd som många IPA lätt kan bli. Det gör den dessutom än mer matorienterad och vi tar oss gärna ett par till den grillade ostdrypande hamburgaren i sommar eller varför inte till en klassisk Reuben – mackornas macka och som du finner receptet till på livetsgoda.se.
Hanalei är en session IPA från Hawaii och säljs i 355 ml flaska (4,5%) på Systembolaget. Artikelnumret är 82696 och priset 24,90 kronor. Finns den inte i föredragen butik kan den beställas dit utan extra kostnad.
Till Hanalei på Systembolaget HÄR >>>
Intresserad av mer från Kona?
Big Wave Golden Ale – hawaiiansk törstsläckare av rang! Läs mer
Syndigt goda & heta Jalapeño Cheese Balls perfekta till en hawaiiansk lager! Läs mer
Kona Big Wave till Tandoorikyckling & friterade räkor! Läs mer