Hem NyheterNyhet Mat & Restaurang Här är de nominerade till “Årets matinfluencer 2024”

Här är de nominerade till “Årets matinfluencer 2024”

av Livets Goda

De nominerade till “Årets Matinfluencer 2024”, vinnaren presenteras den 15 mars 2024. Redan över 3000 röstande.  

Nomineringar till årets matinfluencer Eline Ekström

Idag cirkulerar en mängd duktiga matkreatörer på våra sociala medier, och Taystas utmärkelse av Årets matinfluencer syftar till att lyfta fram utvalda profiler som skapar inspirerande, lättillgängligt och underhållande matcontent. Bland de nominerade finns både stora och välkända namn som Camilla Hamid, Zeina Mourtada och Johan Hedberg, men också nyare profiler som trendat det senaste, exempelvis Liam Mellberg (flottig_studentmat) och Khadjia Mohamud (Årets Svenska Måltidslitteratur 2023).

De nominerade är utvalda av Taystas medarbetare utifrån data från vilka som trendar på sociala media samt olika parametrar som bland annat antal följare och aktuell aktivitet. Vinnaren utses via en omröstning på taysta.se. Taysta är en av Sveriges största portaler för mat- och dryckesevent med 2 miljoner besökare per år samt 100 000 medlemmar.

De som är med och röster har även chansen att vinna biljetter till matlagningskurser med influencer värde 3000 kr. Dryckesshow med Edward Blom, Matlabb med Liam Mellberg och afrikansk matlagningskurs med Khadija Mohamud, är några av de event som vinnaren kan plocka hem.

De nominerade är:

  • Louise Johansson @tastebylouise
  • Khadjia Mohamud @khadjiaskitchen.se
  • Liam Mellberg @flottig_studentmat
  • Simon Kafi @kafilatten
  • Elina och micke @elonaomickes_mat
  • Sofia Wood @sofia_wood
  • Amanda Wiger @wigersmat
  • Markus Frank @mackanskost
  • Johan Hedberg @johanhedberg
  • Anja Olaug Jelinek @enmatinsta
  • Alexandra Johnsson@simplefood4you
  • Jennifer Eriksson @gottigheter
  • Filip Ivanović Håkansson @ifilip24
  • Rebecca Hübbe @gottigheter
  • Wiktoria Ahlin @wickanahlin
  • Matilda Karlsson @homelifewithdiana
  • Alice Wåxberg @inalicekitchen
  • Nina Hermansen @niiinis.se
  • Filip Poon @filippoon
  • Zeina Mourtada @zeinaskitchen
  • Carola Sundling @tolis.mat
  • Fanny Bsenko @foodiesguidesthlm
  • Camilla Hamid @camillahamid
  • Jenny Warsén @jennysmatblogg
  • Jennie Walldén @jenniewallden
  • Frida Lund @_fridalund
  • Roy Fares @royfares
  • Emma och Amelia Oller Westerberg @veganskmatlada
  • Annie Erfass @kalorismart
  • Nikodemus Drömer @nikodemusdromer
  • Helan Shabani @helanshabani
  • Anton Lundell och Adam Åstrand @matkoma
  • Roy Nader @theroynader
  • Christin Kashou @christinkashou

RELATERAD LÄSNING