Maison Henriot grundades redan 1808 av Apolline Henriot och är en av få, fortfarande, familjeägda producenter som är verksamma i området.
Årgång 2008, som vi idag har i glaset, symboliserar 200 års jubileet för Henriot och är en blandning på lika delar pinot noir och chardonnay från Grand cru- och 1er cru byar. Vinet lagras 6 år på sin jästfällning och man använder endast 6g dosage per liter.
Chefredaktör Anders Enquist om Henriot Millésimé Brut 2008
Årgång 2008 börjar nu så här tolv år senare på allvar befästa sin position som klassisk såväl som tidlös årgång i Champagne.
Fräschör i rikedomen är honnörsordet och Henriot placerar sig ypperligt väl där med denna champagne. Det här förvaltas ytterst tillfredställande, både sett till karaktär, och priset som ger många champagnetörstandes själar möjlighet att ansluta till den ljuva festen.
Vacker snärt i inledande mousse som sedan greppar tag med ett ståtligt limebetonat mineraliskt driv i den citrus belamrade fruktigheten. Tar vi oss längre in i detta skönjer vi gröna äpplen, stenfrukter, skal från röda bär och en fin apelsinzest som ger en finlemmad och välriktad beskhet. Viss nötpenslad brioche flimrar snyggt längre in i akten och det råder närapå en suggestiv intensitet i champagnens syra och tannindriv.
Det är oerhört tilltalande och elegant spelat!
93 poäng
Henriot Millésimé Brut 2008
Nr 77710 (750 ml) 12%, 609 kr
Champagne, Frankrike
Kuriosa:
Henriot Millésimé Brut 2008 är ett utmärkt alternativ till ångad torsk, piggvar och liknande anrättningar, såsom skaldjur och charkuterier. Vi kan lista mer men budskapet har nog gått fram: champagne gör sig bra vid middagsbordet, också.