Inför Husmanskostens Dag: Krister Dahl lanserar Sumakkakan – kroppkakan 2.0

av Livets Goda

När Sverige firar den allra första Husmanskostens Dag den 26 februari släpper Compass Groups Culinary Director Krister Dahl en helt ny variant av en av våra mest klassiska husmansrätter – kroppkakan. Receptet till Sumakkakan är framtaget med hjälp av AI-analys av befolkningsdata och nya matkulturer för att spegla dagens Sverige, och Compass Group kommer att servera rätten på utvalda restauranger.

Kroppkakan finns i många lokala varianter och består ofta av en potatisbaserad deg med fyllning av exempelvis fläsk. Dess ursprung kan spåras flera hundra år tillbaka, då den troligen uppstod som ett sätt att tillvarata rester och skapa näringsrik mat av det som fanns tillhands. Sedan dess har Sverige förändrats på många sätt.

Med Sumakkakan – den nya kroppkakan – vill Krister Dahl hylla det svenska matarvet genom en husmansrätt som speglar det moderna Sverige. Krister har bland annat vunnit fyra OS-guld och två World Cup-guld med det svenska kocklandslaget och inspireras själv mycket av internationella kök.

Sumakkakan kombinerar traditionella svenska råvaror med smaker från delar av världen där många av dagens svenskar har sina rötter. Sumak, som är en populär krydda inte minst i Mellanöstern, ger kroppkakan en mer syrlig, lite fruktig smak. Det vanligare skirade smöret ersätts av en yoghurtsås med persiljeolja och silverlök.

Krister Dahl

– Husmanskosten har varit en grundpelare för hela min karriär. Den lagas ofta på lokala råvaror, tar tillvara på naturens resurser och gynnar ofta såväl hållbarhet som hälsa, ekonomi och beredskap. Sumakkakan är inte bara en smakupplevelse utan också en berättelse om ett Sverige i ständig utveckling, säger Krister Dahl.

Husmanskost i hela Sverige
Under Husmanskostens Dag lagas husmanskost hos de flesta av Compass Groups cirka 450 restauranger och kök i Sverige. Initiativet ligger i linje med företagets matfilosofi – att laga näringsrik och välsmakande mat från grunden av goda råvaror som ger gästerna rätt energi.

– Vi har valt att medverka i Husmanskostens Dag för att hylla och uppmärksamma vårt svenska matarv. Våra kockar har varit väldigt positiva och har med stort engagemang sett till att vi idag serverar olika varianter av husmanskost på flera hundra restauranger på företag, industrier, i skolor, sjukvård, äldreomsorg och inom försvaret. Det är jag väldigt stolt över, säger Krister Dahl.

Receptet har tillkommit utifrån befolkningsdata över vilka länder och världsdelar som representerar flest nyanlända till Sverige, kombinerat med statistik över vilka länder svenskar oftast besöker, samt AI-analys av de vanligaste kryddorna och smakerna.

Sumakkakan kommer serveras på följande restauranger v.9:
LOKAL Råda Säteri
, Mölnlycke
LOKAL Koppartråden
, Sundbyberg
(för exakt meny, besök resp. hemsida)

Om Husmanskostens Dag
Den 26 februari är Husmanskostens Dag, en dag då vi alla njuter av och hyllar vårt svenska matarv. Ambitionen med Husmanskostens Dag, som firas för första gången i år, är att årligen samla ett brett engagemang i alla forum där måltider skapas och avnjuts. Med det avses allt från dagligvaruhandeln, som inspirerar till familjemåltiden, till alla barn i landets skolor, matsalarna på svenska företag och i omsorgen samt givetvis alla restauranger i vårt avlånga land. Bakom initiativet står bland annat White Guide, Gastronomiska Akademin, Måltidsakademin och ett antal tongivande kockar.