Irländska Hyde vinner Guld på the World Whiskies Awards 2018

Den här utmärkelsen sammanfaller med företagets lansering i Ryssland.

– Vi är djupt hedrade över detta erkännande av den oberoende panelen tid World Whiskys Awards och dessutom glada över att kunna meddela att Hyde nu även finns tillgängligt i Ryssland – vår 34:e exportmarknad, berättar Conor Hyde.

Produktfamiljen Hyde Irish Whiskey  består av sex limiterade, irländska uttryck som alla färgats av klimatet och landskapet i County Cork, Irland.

Namngivna till ära av Irlands första president, Douglas Hyde, så är alla fat till whiskeyn noggrant utvalda för att representera några av de bästa irländska whiskeys från de bästa destillerierna. Varje vald whiskey paras noggrant till faten av olika ursprung såsom rom, sherry eller bourgognefat, för att sedan mogna till perfektion. All whiskey från Hyde är icke kylfiltrerad.

 

– Allt handlar om faten! Det är välkänt att upp till 80 procent av den slutliga whiskey-smaken är ett direkt resultat av samspelet mellan den mogna whiskyen och faten som den lagrats i. Denna mognadsprocess påverkas av vidare av många underaspekter som lokalt klimat och hur faten förvarats och hanterats, fortsätter Conor att berätta.

– Oberoende mognande och slutfinish av irländsk whiskey är en mycket respekterad tradition som har funnits sedan 1800-talet. Faktum är att varje county i Irland under 1800-talet hade sin egna unika provsmakning av lokala oberoende destillerier, förklarar Conor Hyde.

Den globala marknaden för irländsk whiskey fortsätter att växa och tar mark från andra konkurrenter i världen.

–  Även om Storbritannien är vår närmsta granne och en viktig marknad för irländska mat- och dryckesexport, så har vårt mål alltid varit att exponera Hyde whisky på den globala marknaden. Som ett resultat av detta så har vår påverkan av BREXIT minimerats och vi har lyckats hitta en yngre generation av whiskeykonsumenter, avslutar Conor att berätta.

Hyde representeras i Sverige av Clydesdale AB, och aktuellt sortiment av Hyde på Systembolaget finner ni här