Livets Goda 181 samlar vårens mest spännande nyheter från Systembolagets lanseringar under april och fram till och med den 9 maj – men det här numret är så mycket mer än en nyhetsbilaga. Vi bjuder på handplockade dryckestips, djupdykningar i vinvärlden, mat- och drinkrecept och fängslande berättelser från när och fjärran.
Vi möter Ken Forrester Vineyards och får följa med på en exklusiv vertikalprovning av ikoniska The FMC tillsammans med General Manager Louw Strydom som besökte redaktionen nyligen. Därefter reser vi vidare till Venedig där en invasiv art blir till gastronomisk tillgång. Möt stjärnkocken Chiara Pavan som tar den blå krabban från miljöhot till meny i en kreativ omvandling på sin Michelinbelönade restaurang. Och så gör vi ett historiskt nedslag i den amerikanska whiskeytraditionen och Blanton’s.
Det och mycket annat har resulterat i ett nummer fyllt till brädden med dryckesnyheter, smaker och berättelser du inte vill missa.
>> Jag vill köpa #180 digitalt och ladda ner – det gör du här
Fler alternativ:
Vill du läsa mer om Premium Plus – se HÄR >>
Naturligtvis hittar du även oss på Readly HÄR
Läs gärna också: Livets Godas app – en hel värld, alltid nära dig – HÄR

Livets Goda 181