Meteor gör entré i Sverige

av Livets Goda

Det franska bryggeriet Brasserie Meteor tar steget in på den svenska marknaden och introducerar sina två populära ölsorter, Meteor Lager och Meteor Blanche, genom Spendrups Bryggeri.

Som en del av Spendrups premiumutbud introduceras två av Meteors signaturöl, Meteor Lager och Meteor Blanche,  på utvalda restauranger och barer i Sverige.

— Intresset för hantverksöl blomstrar i Sverige, och allt fler uppskattar kombinationen mellan tradition och nytänkande. Meteor, med sin rika bryggeritradition, fångar just den känslan och vi är glada över att ge den svenska marknaden chansen att upptäcka fransk ölbryggning när den är som allra bäst, säger Johanna Pihl, Brand Manager för Meteor i Sverige.

Meteor Lager och Meteor Blanche
Meteor Lager bryggs i Alsace med lokala råvaror, där bland annat humlen kommer från regionens egna odlingar.

Meteor Blanche är en lätt och frisk veteöl som charmar både ölälskare och de som söker ett alternativ till bubbel eller cider. Detta ofiltrerade öl, bryggd på en kombination av mältat vete och korn.

Tillgänglighet
Meteor Lager och Meteor Blanche finns i 33 cl-flaskor och på fat på utvalda barer och brasserier runt om i Sverige. De är även tillgängliga via Systembolagets beställningssortiment från och med 1 april 2025.

Meteor Lager:
Produktnummer: 88267
Pris: 17:90 SEK

Meteor Blanche 

Produktnummer: 88463
Pris: 19:90 SEK