Den Michelinbelönade kockduon Adam Dahlberg och Albin Wessman öppnar återigen dörrarna till Birger Jarlspassagen med en storslagen nyöppning av Misshumasshu. Efter en omfattande renovering och restaurering av byggnaden tar restaurangen nu över hela passagen och förvandlar denna anrika plats till en levande mötesplats där historia och samtida gastronomi möts. Nyöppningen är beräknad att ske i början av maj.
Misshumasshu har vuxit i både storlek och ambition. Med sina 800 kvadratmeter och 150 sittplatser erbjuder restaurangen nu en mer välkomponerad och inbjudande miljö, där varje detalj är omsorgsfullt utformad. Lokalerna i Birger Jarlspassagen har slagits samman till en helhet, vilket låter gästerna uppleva den magnifika miljön på ett helt nytt sätt. Där restaurangens hjärta utgörs av den nya baren, som placerats mitt i passagen för att skapa en dynamisk och levande atmosfär.
– Det har varit en dröm att få ta över hela Birger Jarlspassagen sedan vi först flyttade in. Att få skapa en restaurang i denna ikoniska byggnad, där så många före oss har satt sin prägel i olika former, känns fantastiskt. Atmosfären förenar det moderna med det tidlösa, och vi är oerhört stolta över att återigen välkomna våra gäster till passagen, säger Adam Dahlberg.
Bakom den nya interiören står arkitekten Maja Bernvill som har skapat en varm och välkomnande atmosfär i en roströd färgpalett som präglas av naturnära material med bekvämlighet i åtanke. Inredningsentreprenad för nyöppningen är Yllw.
– Det är en mer generös upplevelse där vi vill att gästerna ska dröja sig kvar. Vi omfamnar de djupa röda tonerna som binder samman Japan och Sverige, samtidigt som vi hyllar pondusen i den historiska miljön, säger Maja Bernvill
Det uppdaterade Misshumasshu bjuder på en storstadsinspirerad matupplevelse med en meny som förenar det bästa av New Yorks energiska brasserier och Tokyos Izakayor, kompletterat med asiatiska kryddblandningar och råvaror från Sydkorea och Thailand.
På den uppdaterade menyn finns heta koreanska tteokbokki, en maxad tonfisktartar med yuzu kosho, klibbiga yakitorispett från binchotan-grillen, hela grillade fiskar och biffar, frasigt stekta ankdumplings och friterade skaldjur dränkta i fisksås.
– Vi har uppdaterat kvällsmenyn för att erbjuda en mer avkopplande och upphöjd matupplevelse. Självklart kommer även våra lunchklassiker som tonkatsu och perfekta ramens att finnas kvar, säger Albin Wessman.
Det nya Misshumasshu är ett samarbete mellan Adam & Albin och fastighetsägaren Hufvudstaden, som tillsammans har skapat en plats där gammalt och nytt förenas i en unik gastronomisk upplevelse. Restaurangen leds av platschef Victor Netje och kökschef Anders Dahl, som har varit en del av Adam & Albin-gruppen sedan dess grundande.
Misshumasshu öppningsdatum är beräknat till början av maj. Misshumasshu är beläget i Bibliotekstan på Birger Jarlsgatan 9 och Smålandsgatan 10 i Stockholm.