Nikka Coffey Grain – en riktig solnedgångswhisky

av Livets Goda

1918 åkte en 24-åring vid namn Masataka Taketsuru till Skottland för att både studera organisk kemi på universitetet i Glasgow och för att fördjupa sig i maltwhisky. När Masatak återvände till Japan blev han produktionsansvarig för det som kom att bli Japans första whiskydestilleri; Yamasaki. Efter 10 år så startade Taketsuru sitt eget destilleri Yoichi. Så börjar historien om Masataka Taketsuru, whiskyföretaget Nikka och dess två destillerier Miyagikyo och Yoichi.

Benämningen ”Coffey” syftar på de speciella pannor som whiskyn destilleras i, en konstruktion som Aeneas Coffey utvecklade på 1830-talet och som kom att revolutionera hela whiskyindustrin. Nikkas grundare, Masataka Taketsuru, blev fascinerad av Coffeypannor när han, 1919, praktiserade på Bo’ness graindestilleri väster om Edinburgh. Han skulle senare besöka fler grainfabriker och fick tidigt tankar på att använda sig av traditionella Coffeypannor i Japan. Det skulle dock dröja till en bit in på 1960-talet innan han fick möjlighet att importera två Coffeypannor från Skottland. Till skillnad från nästan all grainwhisky i världen gör Nikka sin Coffey Grain på majs istället för vete. För lagringen används bourbonfat av olika slag.

Vi har tagit en närmare titt på årets 2024 edition som precis lanserats på Systembolaget.

Chefredaktör Anders Enquist om Nikka Coffey Grain, 2024 Edition 45%

Till skillnad från nästan all grainwhisky i världen gör Nikka inte bara en av de bästa, man gör sin Coffey Grain i destilleriet Miyagikyo också nästan uteslutande på majs i stället för vete. 10% består av mältat korn, och lagringen sker nånstans mellan 8 till 12 år i bourbonfat av olika slag; lite nya, mycket använda, omgjorda eller kolade.

Nu har vi landat i 2024 års utgåva, och vad finns att säga som vi inte tidigare redan sagt om denna eminenta whisky som förmodligen är Systembolagets mest prisunderbara? Förmodligen inget. Men, nog känner vi här att man ytterligare utvecklat elegansen, och att man vidare förskönat det söta och karamelliserande inslaget, men utan att ”måla med vattenfärgerna utanför linjerna”, tvärtom. Fatens kryddighet döljer sig inte och det mår inslagen av ljus choklad, vanilj och toffée alldeles utmärkt av. Det uppstår en distingerad skärpa med rundande viskositet som ger inslagen av ugnsbakade äpplen, sultanrussin, persika och körsbärs karaktär. Fikon kan även läggas till. Kryddigheten är inte heller enbart pepprig, här finns exotiska inslag med ödmjuk ingefära och kanel, vilket utökar rikedomen. Tobak och läder vindas i avslutet och ger lite nobelt strama tyglar. Det är en riktig solnedgångswhisky.

Nikka Coffey Grain, 45%
Nr 40655 (700 ml) 599 kr
Japan

Whiskyn finner du på Systembolaget HÄR

Läs gärna också: Nikka DrinkspecialHÄR