Portvinslagrad whiskey i exklusivt släpp från irländska Teeling

Den första Teeling Brabazon 1 lagrad på sherryfat belv en riktig succé och totalt kom 600 flaskor till Sverige. Denna gång har upplagan höjts till totalt 1200 flaskor. Whiskeyn är inte kylfiltrerad, precis som all whiskey från Teeling.

Pris 799kr
Nr. 40192.

Fatlagring i detalj:
10% single malt whiskey lagrad på fat sedan 2005 (12 YO). Initialt har whiskeyn lagrats på bourbonfat och sedan har den whiskeyn fått en finish på Tawny Port fat under 2 år.

12,5% single malt whiskey som helt och hållet lagrats på vita portvinsfat sedan 2005 (12 år)

12,5% single malt whiskey som helt och hållet lagrats på vita portvinsfat sedan 2002 (15 år)

20% single malt whiskey som helt och hållet lagrats på Ruby portvinsfat sedan 2009 (8 år)

20% single malt whiskey som helt och hållet lagrats på Ruby portvinsfat sedan 2007 (10 år)

25% single malt whiskey som helt och hållet lagrats på Ruby portvinsfat sedan 2001 (16 år)

The Brabazons
Familjen Teeling har skapat whiskey sedan 1782. 2015 återvände man till sina rötter i Liberty-området och Newmarket i hjärtat av Dublin. Det finns en annan familj som också är synonymt med området kring Newmarket. Mellan 1500-talet och 1800-talet dominerade familjen Brabazon över detta område i Dublin och det var William Brabazon, the third Earl of Meath, som fick rätten att etablera den stora handelsplatsen Newmarket. Området blev snabbt en traditionell och industriell förort fullt av bryggerier, destillerier och handel av olik jordbruksprodukter. Den kommersiella karaktären lockade generationer av hantverkare till området, inklusive Walter Teeling, som 1782 byggde det första Teelingdestilleriet i Newmarket.

Teeling Brabazon Series är en hyllning till familjen Brabazon.