Semla och Shanky´s Whip – what´s not to like

av Livets Goda

Den 4:e mars i år är det åter dags för en mycket omtyckt tradition – Fettisdagen. Förra året sattes det nuvarande rekordet över sålda semlor, vilket innebar att 63 procent av svenskarna åt (minst) en semla på den stora dagen. Det har vi här tagit fasta på när vi matchar den förföriska whiskylikören Shanky’s Whip med det populära bakverket, och what´s not to like…

Det vanligaste tillvägagångsättet är såklart att köpa en semla eller två från din föredragna konditor, men om du vill göra det från grunden så presenterar vi nedan receptet.

Shanky´s Whip, 33%

Nr 54177 (700 ml) 329 kr
Redaktionens känslor består för denna eminenta whiskeylikör, som i sin Crème brûlée, vaniljkola, nöt och injusterade kaffekaramelliserade grundton charmerar och förför oss. Det är både whiskeydistinkt kryddetsat och sött insmickrande. Pratar vi fruktighet så noteras äppelklubba med skal av karamelliserat socker med körsbärslager. Det bör även påpekas att Shanky´s i sin smakrikedom har ett ytterst silkigt drag i längden, vilket defacto också petar in lite strukturell finess i det hela och ger en stram slutkläm.

Kombinationen
Shanky´s Whip, en kopp god kaffe och semlan är ett rätt grymt möte. Mandeln lockar fram nötigheten och körsbärsfruktigheten i whiskylikören som kontrar med att förstärka edge och med den lilla kanelen på toppen så exploderar kryddigheten i gommen. Kaffet får allt att gifta sig. Men bäst av allt är just den fräscha känslan av att det aldrig blir för sött – vare sig i semla eller den formidabla Shanky´s Whip.

Shanky´s Whip finner du på Systembolaget HÄR

Semla – så gör du

Ingredienser till bullen (inspiration hämtad från Arla)
2 dl 3-procentig mjölk
1/2 paket söt jäst, 25 gram
7-8 dl vetemjöl
1 ägg + 1 till pensling
1/2 tsk salt
1 msk krossad kardemumma
1 dl socker
100 gram smör

Till fyllningen
0,5 dl 3-procentig mjölk
75 gram Odense mandelmassa
1/2 del hackade mandlar
2 dl vispgrädde

Till dekoration
Florsocker
kanel

Kaffe
Ett kvalitativt kaffe är alltid grunden, vi valde nyrostat från Kafferosteriet Koppar

Gör så här
Värm mjölken till kroppstemperatur och smula jästen i en bunke. Låt den lösas upp av mjölken som du häller över. Addera ungefär hälften av mjölet och när du rört samman låt vila en stund. Därefter tillsätter du knappt tre deciliter mjöl, 1 ägg, den stötta kardemumman (mortla själv för bästa smak) och sockret. Rör om och arbeta sedan in det rumsvarma smöret i degen. Har du en köksmaskin så låt degen gå uppåt 10 minuter i denna. Annars arbeta med degklumpen med händerna den dubbla tiden. Jäs i 30 minuter under ren handduk.

Dela upp degen i 12 bullar som du formar släta. Låt jäsa uppåt två timmar på ett bakplåtspapper och under duk. Starta ugnen och sätt temperaturen på drygt 200 C. Pensla dina bullar med det uppvispade ägget och grädda uppåt 10 minuter i mitten av ugnen.

Låt svalna något innan du skär av ett litet lock på bullen. Gröp ur lite i varje bulle och blanda detta med ingredienserna till fyllningen, alltså mjölk, finriven mandelmassa samt de hackade mandlarna. Gör till en smet och fyll upp tomrummet du gröpt ur.

Vispa grädden fluffig, lägg på bullen och toppa med locket du skar av i början. Pudra med florsocker och blott lätt med lite kanel. Servera med nybryggt kaffe och Shanky´s Whip.