Skrea Backe Dry Gin: Tre år sedan lansering

av Livets Goda

Det är med stolthet som Skrea Backe Destilleri, beläget på Sveriges vackra västkust, firar tre år sedan lanseringen av deras Skrea Backe Dry Gin. Denna gin har inte bara blivit en av de mest sålda svenska ginen på Systembolaget utan också en favorit för många, tack vare sin distinkta smakprofil och karaktär.

Skrea Backe Destilleri

Bakom deras dry gin står ett gediget förarbete, någonstans mellan 150-200 småskaliga tester skedde innan de kunde skala  upp på fulla batcher á 180 liter med deras handknackade kopparpanna från Tyskland. Ginen är smaksatt med havtorn och nypon för att spegla smaken av Falkenberg och har gett ginen en frisk och fruktig smak som har gått hem hos kunderna.

Sen lansering har ginen plockat hem några olika medaljer i internationella tävlingar, bland annat plockade den hem country winner i kategorien ”contemporery gin” (modern dry gin) 2023 i World Gin Awards.

Viktor Larsson, VD på Skrea Backe, tro att framgångarna kommer ifrån kombinationen från smaken av en klassisk dry gin med en modern touch och det ständiga arbetet med att aldrig tumma på kvalitén på råvarorna eller destilleringsprocessen.

Med blicken framåt är ambitionen att etablera Skrea Backe som ett av Sveriges största hantverksdestillerier.