Svenskar äter mer lax än före pandemin – hälsomedvetna driver utvecklingen

av Livets Goda

Konsumtionen av lax i Sverige har ökat och är idag större än före pandemin, enligt en undersökning från Norges sjömatråd. Framför allt är det konsumenter som kan beskrivas som ”väldigt hälsomedvetna” som äter mer lax idag jämfört med för fem år sedan.

– Vi har sett att konsumtionen av lax har gått uppåt i snart två år nu. Det är väldigt tydligt att svenskar tycker om och uppskattar lax, inte minst som ett hälsosamt val på matbordet, säger Charlotte Rapp, svensk representant för Norges sjömatråd.

Undersökningen, som genomförts av GfK på uppdrag av Norges sjömatråd, visar att gruppen ”väldigt hälsomedvetna” äter mer lax än andra – totalt 1,75 kilo per kvartal. Motsvarande siffra för fem år sedan var 1,55 kilo lax per kvartal. Ökningen drivs av färsk lax på bekostnad av i första hand färsk kyckling. Alltfler i den här gruppen väljer med andra ord lax framför fågel.

– Det är en positiv trend att de hälsomedvetna konsumenterna väljer färsk lax. Min förhoppning är att trenden ska hålla i sig och även smitta av sig till ännu fler, säger Charlotte Rapp.

Under pandemin förändrades våra matmönster på många sätt och konsumtionen av lax var som högst i mitten av 2020. Sedan dess har nivåerna varierat och verkar nu ha stabiliserats. En tydlig utveckling i jämförelse med hur konsumtionen såg ut före pandemin är alltså att svenskar äter mer lax idag.

Undersökningen sträcker sig till och med det tredje kvartalet i år (2024) och bygger på en konsumentpanel med 4 000 personer.