Kilnaughton är Cooper’s Choice-seriens mystiska flaggskepp för Islaywhisky. Namnet är inspirerat av Kilnaughton Bay och det gamla Kilnaughton-kapellet vid Port Ellens sydkust, i närheten av de klassiska destillerierna Laphroaig, Lagavulin och Ardbeg. Närheten till dessa tempel för rökig whisky kan möjligen ge en antydan om vad som döljer sig i flaskan.
Nu presenterar Vintage Malt Whisky Company en ny rökig Kilnaughton-buteljering i den uppskattade Cooper’s Choice-serien – denna gång med Madeira Cask Finish.
Madeira – ön, vinet och faten
Madeira är känt för sitt vin, som fick sin särprägel redan på 1600-talet, när atlantfartygen provianterade på ön. Man upptäckte snart att vinet hade svårt att klara de långa sjöresorna, men genom att förstärka det med druvsprit blev det tåligare. Dessutom genomgick vinet en oväntad förvandling: under båtfärderna blev det mörkare, nötigare och fick en karamelliserad ton. Resultatet blev ett vin som kunde lagras i decennier utan att tappa sin karaktär – något som gjorde det till en brittisk favorit under flera sekler.
Metoden att lagra whisky på madeirafat kom däremot aldrig att bli lika vanlig som sherryfatslagring, som länge dominerade i Skottland. Enstaka madeiralagringar förekom, men det var egentligen inte förrän efter millennieskiftet som de på allvar började dyka upp i den skotska whiskyindustrin.
Kilnaughton Madeira Cask Finish är en Single Cask-buteljering och samtliga 248 flaskor är reserverade för den svenska marknaden.
Kilnaughton, Madeira Cask Finish, Secret Islay Single Malt, Cooper’s Choice, 55 %
Säljstart: Fredag 7 november, utvalda butiker (ca 6st) samt online, kl. 10.00
Artnr: 42030-01
Alkoholhalt: 55 %
Ursprung: Islay, Skottland
Typ: Single Malt Scotch Whisky
Producent: The Vintage Malt Whisky Company
Destilleri: Hemligt Islaydestilleri
Destillerad: Anges ej
Buteljerad: 2025
Ålder: Anges ej
Råvara: Hårt torvrökt mältat korn, ca 40 ppm.
Fat: Inledande lagring på amerikansk ek. Slutlagring på Madeira-fat. Cask No. 0018.
Övrigt: Ej färgad, ej kylfiltrerad.
Totalt antal flaskor: 248 flaskor. (På etiketten anges felaktigt 240fl.)
Antal flaskor till Sverige: 248 fl.
PRIS: 799 kr
STORLEK: 70 cl
