Matpris-appen i topp redan första veckan efter lansering

av Livets Goda

Den nya appen Matpris klättrade snabbt upp på topplistorna efter den lanserades i Sverige i starten av maj. Önskan och behovet att spara pengar på mat sitter fortfarande starkt hos det Svenska folket, och många intresseras därför av digitala lösningar som kan effektivisera processen.

Efter lanseringen i Sverige har appen Matpris hunnit att nå höga placeringar i shoppingkategorin i både App Store och Google Play. Appen rankades som #5 på iPhone, #2 på iPad och #8 på Android-enheter, redan den första veckan efter lansering, och de digitala reklambladen har varit öppnade över 71 000 gånger.

”Vi är glada över den positiva mottagningen av Matpris i Sverige,” säger Daniel Linde, Senior Advisor för Sverige på Tjek, företaget bakom Matpris. ”Det visar att det finns ett verkligt behov av vår tjänst som underlättar sparande på matinköp. Vi hoppas därför att Matpris kan förenkla människors vardag.”

Matpris fokuserar på att tillhandahålla de senaste reklambladen med fördelaktiga erbjudanden från både stora och små matkedjor. Appen är designad för att vara användarvänlig, med en klar och enkel struktur som gör det lätt för människor att orientera sig och smidigare planera deras inköp.