Krušovice presenterar Krušo Combo

av Livets Goda

Det tjeckiska ölmärket Krušovice lanserar konceptet “Krušo Combo” – en hyllning till över 400 år av bryggarhantverk. Sedan 1581 har Krušovice stått för kvalitet och tradition, och med Krušo Combo möter ölet nu matens värld i inspirerande kombinationer.

Genom samarbeten med matkreatörer tar Krušo Combo form på olika sätt. Konceptet bygger på smakrika barsnacks som lyfter fram tjeckiskt bryggarhantverk. Först ut är Carl Dreyer och Jennifer Jansson (@gottigheter), som tillsammans med utvalda restauranger sätter sin egen prägel på konceptet.

– Krušo Combo handlar om att lyfta fram kärnan i Krušovice – ett tjeckiskt bryggarhantverk som förfinats i över 400 år, med samma höga kvalitet på råvarorna och den tidlösa smak som kännetecknar varumärket. Genom samarbetet med Jennifer och Carl vill vi visa hur det klassiska möter det nya, när Krušovice och mat förenas i inspirerade smakkombinationer, säger Johanna Pihl, Brand Manager för Krušovice Sverige.

Krušo Combo x Carl Dreyer på Hillenberg, Stockholm
Den 20 november gästspelar Carl på Hillenberg i Stockholm för en exklusiv kväll där gästerna får uppleva hur Krušovices rika smakprofil möter Carls kulinariska hantverk och personliga tolkning av Krušo Combo.

– Jag har tagit fram två Krušo Combos som speglar min stil och hur jag gillar att jobba med smak – rustikt men med en twist. Den första är en slider med älg, tryffel och Krušovice-karamelliserad lök. Den andra är en Napoleon Kebab Yakitori på hjort, mutton, yamay-majo, friterad panko och humle. En lite mer lekfull smak. För mig handlar det om att lyfta fram hur Krušovice kan förhöja maten, inte bara komplettera den, säger Carl Dreyer.

Krušo Combo x Jennifer Jansson på Lavette, Göteborg
Från 26 november till 18 december tar Jennifer(@gottigheter) med sig Krušo Combo till Lavette i Göteborg. Hennes smakfulla tolkningar kommer att finnas på menyn onsdagar och torsdagar, där ölet får spela huvudrollen tillsammans med hennes tillhörande kombo-rätter.

– Det känns jättekul att få vara med och skapa det som, enligt mig, är den perfekta Krušo Combon. Jag har fokuserat mycket på råvaran, saaz-humlen, och tagit fram två kombos som verkligen harmoniserar med Krušovice. Den ena är blommig, mild och lätt kryddig, medan den andra har en mer gräsig, örtig och aromatisk karaktär. Det ska bli spännande att se hur de tas emot på Lavette och jag hoppas att de som smakar blir inspirerade att testa något liknande även hemma, säger Jennifer Jansson.