Med rötterna i Jalisco, Mexiko, tassar nu Mexicat Destilados Mexport in på svenska marknaden. Mexicat Destilados Mexport finns nu tillgänglig i Systembolagets beställningssortiment till 239 kr per flaska.

– “Vi är stolta över att nu få samarbeta med Mexicat – ett varumärke som representerar mexikansk dryckestradition i världsklass. Vi ser fram emot att erbjuda denna tequila till både restauranger, barer och svenska konsumenter,” säger Christian Borg, inköpare på Iconic Wines.
Ursprung från Jalisco – hjärtat av tequilaproduktionen
Mexicat Destilados Mexport produceras i Jalisco, regionen som är världsberömd för sin långa tradition av agavebaserade drycker. Denna Blanco-tequila har en alkoholhalt på 38 %, vilket erbjuder en något mildare upplevelse än traditionella tequilas.
Mexicat – producent med stolta traditioner
Mexicat är ett mexikanskt varumärke som producerar olika spritdrycker – från tequila till mezcal och raicilla – med fokus på att lyfta fram lokala smaker och traditioner. Etiketten på Mexicat Destilados Mexport pryds av en katt – ett mystiskt djur som sedan länge varit kopplat till gudar och symbolik i bland annat mexikansk kultur.
Mexicat Destilados Mexport
Artikelnummer: 8170202
Pris: 239 kr
Förpackning: 500 ml
Alkoholhalt: 38%
Ursprung: Mexiko, Jalisco
